Odkud přišly panenky strachu?

17. 07. 2016

Panenky strachu tu byly od počátku věků. Tedy dobrá od počátku lidského věku. Co to vlastně znamená?

Kdysi dávno na úsvitu lidstva byl život lidí jiný, než jej známe dnes. Prostor světa byl rozsáhlý a neprobádaný a vesmír nekonečný, když se lidé dívali na hvězdnou oblohu.

Tenhle prostor byl nejenom rozsáhlý ale také obydlen mnoha zvířaty a duchy, kteří sídlili v skalách, stromech a horách... V noci je bylo možné slyšet mluvit. Někdy přinášeli uspokojení, jindy byli zlí a krutí. Roznášeli choroby a smrt.

Svět byl syrový a nespoutaný a lidský život krátký a zranitelný.

Lidé však byli chytří. Věděli, jak se chovat a co dělat pro to, aby byl jejich život ochráněn. Chránili se zbraní a také pomocí magie.

Přišli na to, že můžou ovládat svět pomocí šamanských rituálů a magických předmětů. Nevíme, kdo jim to řekl. Možná to tak cítili od počátku.

Vyráběli malé človíčky. Dali si s tím hodně práce. Nakonec vyrobili malou panenku, která se podobala jim samotným. Malé děti je milovaly, byly jejich milými kamarády. Říkaly jim o svých radostech i starostech. Pečovaly o ně. Dnes už nevíme, jak se těšily, když je dostaly darem od své maminky. Ale na dětech se snad za tu dobu mnoho nezměnilo.

Ale zpátky k rituálům. Ano, lidé přišli na to, že mohou zlé duchy obelstít. „Dáme jim, co chtějí a nechají nás být“, říkali si. „Nabídneme jim za sebe náhražku a oni nám už neublíží.“

Duchové byli překvapeni, když viděli, jak se jim lidé sami nabízejí. A fungovalo to. Od té doby až dodnes lidé vyrábějí malé panenky. Protože je zbavují strachu ze zla, pojmenovali je panenky strachu.

Tedy alespoň tak se jmenují ve střední Americe – Zemi Majů (Maya Terra). Lidé je ale znají po celém světě. Už jste například slyšeli o voodoo panenkách? Stejné to bylo v Číně, Rusku nebo v Evropě. To bylo ale hodně dávno.

Jaké staré jsou tedy panenky strachu? Nikdo neví. Víme ale to, že tyto mini panenky jsou ty stejné, které chránily naše dávné předky před chorobami a smrtí.

Možná se bojíte, máte obavy, nebo chcete talisman, který vám přinese pohodu a prosperitu. Panenka strachu vám může pomoct. Hledáte pozitivní dárek pro své blízké? Kupte jim panenku strachu. Za tenhle dárek vám budou vděčni.

A ještě něco. Nelitujte, pokud se vám malá panenka ztratí. Znamená to, že odešla i s vaším strachem. :)

V příštím článku se dočtete, proč se panence strachu také říká panenka přání.

Caravana Arte